Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Tedavileri; Ozon Terapi, Kupa Terapisi, Akupunktur, PRP ve Medikal Estetik Tedaviler.
(0212) 660 5 660
randevu@drceyhundundar.com

Related Posts

Prp Tedavisi ve Faydaları

Home  /  Sağlık   /  Prp Tedavisi ve Faydaları

Prp Tedavisi ve Faydaları

Toplumun geniş bir kesiminde yer alan ağrı, artrit ve sakatlıklarda son 15 yılda hızla artan PRP (Platelet Rich Plasma) tedavisi kullanılmaya başladı. Plateletten Zengin Plasma içinde doğal proteinler, sitokinler, hızlı çoğalan hücrelerden tromosit ve bioaktif kök hücreler içermektedir.

PRP tedavisinde hastadan özel tüplere alınan belli miktarda kan ortalama 8-10 dk arası santrifuj dediğimiz bir işleme tabi tutulur. Sonuçta bir miktar plazma ve PRP elde edilir. PRP tedavisi sadece ağrı ve yaralanmalarda kullanılmaz. Estetik sektöründe birçok hasta saç dökülmesini engelleme, ciltte parlaklık ve kırışıklıklarda azalma ve yıpranmalara karşı etkisi ile bilinmektedir.

PRP Tedavisinden Kimler Faydalanabilir?

 • Eklem romatizması ve dejeneratif eklem hastalığı olanlar
 • Tendon iltihabı ve yaralanması geçirenler
 • Bulging seviyesindeki bel fıtıkları
 • Spor sırasında gelişen sakatlıklar (Tennisçi dirseği, topuk dikeni)
 • Sakroiliak eklem problemleri
 • Siyatik sinir ağrısı
 • Karpal tunel sendromu
 • Supheli kronik bel boyun sırt ağrıları
 • PRP ve Kök Hücre Tedavileri Nasıl Çalışır?

 • PRP problemli olan bölgeye uygulandığında o bölgede bir lokal inflamasyona neden olur. Lokal inflamasyon yeni kolajen üretimine neden olur, bu durum proteinler ve beyaz kan hücreleri tarafından kontrol edilir. Bazı PRP tedavilerinde yüksek miktarda kök hücre ilgili bölgeye enjekte edilir.
 • Yeni kolajen yapı geliştikçe çevresinde bulunduğu tendon ve ligamentleri güçlendirir.
 • PRP ile normal kan arasında platelet sayısı olarak farklılıklar bulunmaktadır. Kan hücrelerinin %6 ‘sı platelet iken PRP de %94 oranında platelet bulunmaktadır. Plateletlerde bulunan bioaktif faktörler, sitokinler deri ve bağ dokusunda hızlı iyileşmeyi sağlarlar.
 • PRP Tedavisinin 7 Faydası:

  1-) Tedaviye Yanıtsız Ağrı ve Sakatlıklarda Yardımcı Olur:

  Uzun zamandır ağrı kesiciler, steroidler, ve birçok farklı ilacı kullanmaya devam edenlerden misiniz? Birçok hastamız ortalama 6 ay ve üstü ilaç kullanımları ile ömürlerini idame ettirmekte. İlaçların mali yükünün yanında yan etkileri de toplumu tehdit etmekte. Özellikle ağrı kesicilerin neden olduğu mide ve sindirim sistemi sorunları hastaların en fazla şikayet ettiği durum olmaktadır.

  Böyle hastalarda uygun hastalık durumu da oluşmuş ise en mantıklı tedavilerden biri de PRP olacaktır. Özellikle kronik ağrı, egzersiz performansında azalma, uyku bozuklukları ve tutukluklarda faydalıdır. Bazen hastalar ilginç sorular ile gelebiliyorlar.

  Örneğin:
  ” Hocam PRP de kendi kanımızı kendimize enjekte ediyorsak neden vücut kendini düzeltmiyor?” Aslında bu konuda birkaç teori var. En kayda değer olanı vücudu bir fabrika gibi düşünebiliriz. Fabrikada bir bölümde arıza var ve tüm işçileri oraya çağırıp problemi düzeltmeye çalışıyoruz. Ancak bir yerden sonra bir türlü problem çözülemez ise o bölgeye yönlendirilen işçilere kendi bölgelerine dönmeleri emri verilir. Kısacası vücut belli bir süre sonra kronik ağrıları unutur. Bu bölgede oluşacak iyileşme sürecini durdurur. PRP ise bu bölgede duran iyileşme sürecini tekrardan başlatır. Bu sayede iyileşme doğal yolla sağlanır ve hızlanır.

  2-) Tendinit Semptomlarını Azaltır:

  Tendinit yük altında kalan eklemlerin mikrobik olmayan iltihaplanmasına verilen addır. Çoğunlukla sporcularda görülmektedir. Amerikan Medikal Birliği Dergisi tüm sporcuların %30 ila %50 oranında iyileşmeyen kronikleşmiş tendon problemlerinden bahsedilmektedir. PRP böyle rahatsızlıklarda kullanılmaktadır. 2010 yılında ünlü Golfçü Tiger Woods aşil tendonu ve dizindeki sakatlıklardan PRP yolu ile kurtulduğunu açıklamıştır. 2006 yılında Stanford Üniversitesinde yapılan bir çalışmada hastalarda %93 oranında eklem ve bağ dokusu hastalıklarında iyileşmenin olduğu belirtilmiştir.

  3-) Eklem Romatizması Semptomlarında Azalma Sağlar?

  Birçok çalışmada dejeneratif eklem rahatsızlığı ve eklem romatizması hastalarının hyaluronik asit ve prp kombinasyonlu tedaviden fayda gördükleri kanıtlanmıştır. Bu uygulama dizde anjiyogenezi arttırır. Sonuç olarak hastalık ve semptomlarının ilerlemesini yavaşlatıp iyileşmeyi hızlandırır. Prp ayrıca dizdeki fibroblastlara etki ederek diz eklem sıvısında artışa neden olur böylece diz ağrıları üzerinde hafifletici etkisi bulunmaktadır.

  2010 yılında Amerikan Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Dergisinde yapılan bir çalışmada eklem romatizması olan hastalardan 4 hafta aralıklarla yapılan tedavilerde hiçbir yan etki saptanmamış ve her turlu ağrı ve sakatlıklarda iyileşme gözlenmiştir. En iyi sonuç ise 12 ay boyunca tedaviye devam eden hastalarda görülmüştür.

  4-) Plantar Fasiit (Topuk Dikeni) gibi Problemlerde İyileşmeyi Hızlandırır:

  Eklem romatizmasında ağrı hafifletici ve iyileştirici etkisi dışında özellikle sporcularda travma sonrası problemlerde ve Plantar Faciit(Topuk Dikeni) gibi hastalıklarda faydaları saptanmıştır. 15 hastanın katıldığı bir çalışmada ameliyat ve ya ameliyat dışı tedavi alıp sonuç alamaış hastalarda 2 hafta arayla 3 kez yapılan prp tedavisi hastanın ağrı semptomlarında %70 ila %80 arasındaiyileşme sağlamıştır. Başka bir çalışmada ise Topuk Dikeni hastaları tedaviye alınmıştır. 9 hastadan 7 si bir yıl süren tedavi sonucu ağrılarından tamamen kurtulduğundan bahsetmiştir.

  5-) Bel Ağrısını AZALTIR:

  Prp tedavisi bel ağrısında sıkça kullanılmaktadır. 2015 yılında yayınlanan bir raporda kronik bel ağrısı hastalarında PRP tedavisinin ağrı ve semptomlarında belirgin azalmaya neden olduğu belirlenmiştir. Hastaların %60’ı ağrılarda azalma, posturde ve dengede duzelmeler hissettiklerini belirtmiştir.

  6-) Saç Dökülmesinin Doğal Tedavisinde Kullanılır:

  Klinik olarak birçok çalışma PRP tedavisinin saç dökülmesini azalttığı ve uzun dönemde saç yoğunluğuna neden olduğu kanıtlanmıştır. Buna ek olarak Dermatolojik Cerrahilerde PRP tedavisi yara iyileşmesini hızlandırır. Cilt üzerinde Fibroblastları aktive ederek saç büyümesine etki eder.

  Prp buna ek olarak diş hastalıkları tedavilerinde de kullanılmaktadır. PRP konusunda ilk çalışmalar 1990 yılında yapılmaya başlanmıştır. Özelikle bu tedavi sporcuların bazı sakatlıklarda iyileşmesinde etkili olduğu kanıtlanınca ünlenmiş ve hızlıca yaygınlaşmıştır.

  WhatsApp chat