Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Tedavileri; Ozon Terapi, Kupa Terapisi, Akupunktur ve Medikal Estetik Tedaviler.
(0212) 660 5 660
randevu@drceyhundundar.com

Related Posts

Hipnoz

Home  /  Hipnoz

Hipnoz ve hipnoterapi için bakırköy kliniğimizden hipnozla depresyon, gece işemesi, ansiyete kaygı bozukluğu tedavisi için destek alabilirsiniz.

Hipnoz telkin alabilirliğin en üst seviyeye çıkarılması için kullanılan bir yöntemdir. Uzman gözetiminde yapılması kaydıyla yan etkilerinin olmaması, olumlu etkilerinin uzun süre devam etmesi, hayat konforunu artırıcı özellikler barındırması sebebiyle tüm dünyada tedavi amaçlı yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir.

İnsanların yaklaşık %80’inin hipnoza girebildiği bildirilmektedir. Bunların yaklaşık yarısı da derin hipnoza girebilme yeteneğine sahiptirler. Zeka seviyesinin yüksekliği hipnoza girişi kolaylaştırmaktadır. Çocuklar ve gençler ilerleyen yaşlardaki insanlara göre çok daha kolay hipnoza girebilirler.

Hipnoz pekçok hastalıkta ana veya yardımcı tedavi yöntemi olarak kullanılabilmektedir. Depresyon, Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları, Disosiyatif Bozukluklar, Bağımlılıklar, Fobiler hipnoterapinin sıklıkla kullanıldığı alanlardır.

Hastalıkların dışında da yaşam konforunu artırmak, kilo verme ve kilo kontrolü sağlamak, sınav kaygısı gibi kaygıları optimize etmek, hafızanın geliştirilmesi gibi durumlarda da başarı ile uygulanan bir yöntemdir.

Enürezis Noktürna (Gece İşemeleri)

Enürezis noktürna çocukluk çağının sık görülen problemlerinden biridir. İdrar kontrolünün sağlanması gereken yaştan sonra görülen gece idrar kaçırmalara verilen isimdir. Hem çocuğu hem de yakınlarını olumsuz etkileyen, seyahat vb. planlarını aksatan, psikolojik bir takım rahatsızlıklara yol açabilen bir durumdur. Özellikle aile ve toplumun yanlış tutumlarıyla çocukta derin izler bırakma potansiyeli olan bir hastalıktır.

Yaşla birlikte altını ıslatma azalmaktadır. 5 yaşındaki çocukların % 15-25 i altını ıslatırken 10 yaşına elindiğinde bu oran %5 lere düşmektedir. Ergenlik dönemindeki gençlerin % 1-3’ü altını ıslatmaya devam ederler.
Enürezis noktürna tedavisi için multidisipliner bir çalışma gereklidir. Üroloji ve Psikiyatri gözetimi tedavivin ana parçalarıdır.

Hipnoterapi enürezis noktürnada diğer yöntemlerin yanında yardımcı olarak başarı şansını artırmaktadır. Özellikle organik kökenli olmayan alt ıslatmalarda başarı şansı yüksek olabilmektedir.

Anksiyete Kaygı Bozuklukları

Anksiyete ya da kaygı her insanda belli durumlarda bulunabilen bir histir. Zarardan kaçınma, motivasyonu artırma gibi yararları vardır. Fakat pekçok durumda olduğu gibi belli bir dereceyi aştığı zaman faydadan ziyade zarar vermeye başlar.

Uyku bozulmalarına yol açmaya başlamışsa, iştah ve yeme düzeni bozulmaya başlamışsa, öfke patlamaları ve öfke kontrolünde sıkıntılar yaşanmaya başlamışsa, cinsel problemler başgöstermeye başladıysa artık anksiyetenin “Anksiyete Bozukluğı” na dönüşmeye başladığını söyleyebiliriz.

Anksiyete Bozukluğunun pekçok nedeni vardır. Genetik faktörler ve çevresel etkenler sıklıkla başlıca etkenlerdir.
Anksiyete Bozukluğunun pekçok türü günümüzde başarı ile tedavi edilmektedir. Farmakoterapinin yanısıra bilişsel terapi yöntemleri, hipnoterapi de tedavide ana ve yardımcı yöntemler olarak kullanılmaktadır.

Hipnozla Depresyon Tedavisi

Depresyon, şiddetli ve uzun süre devam eden üzüntü hali, ümitsizlik, kendini değersiz hissetme, isteksizlik, öfke patlamaları, alınganlıkta artış gibi olumsuz yoğun duygular ile seyreden psikolojik olarak çöküntüye sebep olan, bir uzman yardımı almanın gerekli olduğu bir hastalıktır.

Depresyon tanısı koyabilmek için iki haftadan uzun süren çöküntü hali, günlük aktivitelere ilginin azalması, kilo değişimleri, uyku bozuklukları, düşünce ve hareketlerde yavaşlama, günün çoğunluğunda yorgun hissetme, odaklanma, dikkat ve karar verme yetilerinde bozulma, ölüm ve intihar düşünceleri gibi belirtilerden 5 tanesinin bulunması gereklidir.

Depresyon tedavisinde ilaç tedavisi, bilişsel terapi türleri, hipnoterapi ana ve yardımcı yöntemler olarak kullanılabilir. Şiddetli depresyon durumunda, ölüm düşünceleri baskın ise hastaneye yatış gerekli olabilir.
Depreson dış etkenlere bağlı olarak gelişebileceği gibi, endojen depresyon denilen şeklinde bir sebebe bağlı olmaksızın da gelişebilir. Tedaviye genellikle olumlu yanıt verir.

Bakırköy’de hipnoz tedavisi için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

Whatsapptan Yaz
Yardıma mı ihtiyacın var? Şimdi sor.
Merhaba
Nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by