Gıda İntoleransı

Home  /  Biyorezonans  /  Gıda İntoleransı

Gıda intoleransında şikâyetler tüketilen besinin miktarına bağlı olarak değişiklik gösterir. Rahatsızlık veren gıda az miktarda tüketildiğinde kişide şişkinlik, gaz gibi hafif şikâyetlere neden olur ya da olmaz. Burada şikâyetlere neden olmayan miktara  ‘tahammül edilebilen miktar’ denir. Bunun üstündeki miktar rahatsızlık verir. Bu durumda kişi söz konusu gıdayı az ve seyrek tüketerek kendini koruyabilir.”

GIDA İNTOLERANSINDA HANGİ ŞİKÂYETLER GÖRÜLÜR?

Gaz, şişkinlik, kabızlık/ishal, mide krampları, baş ağrısı, kronik yorgunluk, uyku bozukluğu, depresyon, kaşıntı, ağızda yara, kas, eklem ağrıları gibi şikâyetler ve huzursuz bağırsak sendromu (IBS) görülebilir.

Gıda intoleransında, besin alındıktan saatler, bazen günler sonra şikâyetler ortaya çıkabileceğinden, şikayete neden olan gıdanın tespitinin zor olduğunu dile getiren Bektaş, “Gıda intoleransı ömür boyu sürmez, bir süre sonra vücut bu gıdayı tolere edebilir” dedi ve gıda intoleransı hakkında merak edilen soruları şöyle yanıtladı: 

Geçici ve kalıcı gıda intoleransı nedir?

Geçici gıda intoleransının ortaya çıkışında; kadınlarda adet dönemi, gebelikteki hormonal değişiklikler, soğuk algınlığı, bazı viral enfeksiyonlar, antibiyotik kullanımı, bir gıdanın fazla miktarda tüketilmesi, gıda katkı maddeleri gibi faktörler rol oynar. Geçici gıda intolerasına örnek olarak; peynirdeki tiramin, kahvedeki kafein, buğdaydaki gluten, domates ya da çilekteki histamine karşı oluşan reaksiyonlar örnek verilebilir.

Kalıcı (enzimatik) gıda intoleransı nedir?

Kalıcı (enzimatik) gıda intoleransı ise bir gıdayı sindirmek için gerekli olan enzimin vücuttaki eksikliğidir. Gıda maddesinin vücutta parçalanmaması sonucu molekülün kendisinin, ya da parçalanan ürünün birikmesine bağlı olarak meydana gelir. Laktoz intoleransı buna iyi bir örnektir. Laktoz intoleransı ile sütteki kazein proteinine karşı oluşan süt alerjisi ya da inek sütü intoleransı karıştırılmamalıdır.

Alerjik reaksiyonlar ani başladığı gibi (bir gıdayı alır almaz tüm vücutta döküntü olması) geç bir süreçte de başlayabilir. Ani başlayanlar genel olarak IgE denilen kan proteinin artışıyla saptanır. 

İntolerans ise daha farklı bir kavram. Gıda intoleransı genellikle ara enzimlerin eksikliği nedeniyle metabolize edemediği, yani sindirim sisteminden emilip sonra dışarı atamadığı durum. Vücudun savunma sistemi tepkimesinin daha geri planda olduğu, özellikle sindirim ve farklı organların metabolize edilemeyen gıdalara verdikleri tepkimeler olarak özetlenir. 
Gıda intoleransı, öncelikle IgG reaksiyonu, sadece vücudun o gıdayla karşılaşıp karşılaşmadığını gösterir. IgG reaksiyonu varsa vücut gıdayla karşılaşmıştır. 

BAZI PROTEİNLER AMİNO ASİDE PARÇALANAMAZ İSE NE OLUR?

Vücudumuzda çeşitli enzimlerin olmayışı, bağırsak florasında bozukluklar veya geçirgen bağırsak sendromu gibi hastalıklar, besinlerin bağırsakta düzgün aminoasitleri oluşturacak şekilde parçalanmasını engeller ve gıdalar kana parçalanmadan geçerler. Savunma sistemi bunlara yabancı bir madde gibi muamele yapar ve aynı bir bakteriye veya virüse saldırdığı gibi savunma sistemini harekete geçirir.

Bu saldırının neticesinde vücutta enflamasyonlar oluşur ve yan etkiler belirmeye başlar. Yükselen CRP değerleri en başta halsizlik, metabolizma yavaşlaması, bağırsak problemleri gibi semptomlara yol açar. Hastanın aynı gıdayı, farkında olmadan düzenli tüketmesi durumunda daha birçok kronik hastalık gelişmeye başlar., Özetle, Gıda intoleransı(besin intoleransı), kişiye özel olarak, belirli gıdaların sindirim güçlüğünü ifade eder. Gıda İntoleransı(besin intoleransı) geçici veya kalıcı olabilir.

GIDA İNTOLERANSI SEBEPLERİ NELERDİR?

Gluten adı verilen proteine karşı bir reaksiyon olan ve anti doku transglutaminaz (tTG) ve anti endomisyal (EMA) ölçümleriyle tespit edilen çölyak hastalığı.

Etkileri geç ortaya çıkan gıda intoleransı.

Laktoz intoleransı gibi enzim yetmezlikleri.

Tartazin (E102) ya da güneş sarısı (E110) gibi gıda katkı maddelerine veya diğer kimyasal katkılara karşı reaksiyonlar gibi kimyasal madde hassasiyetleri.

Besinlerdeki histamine karşı reaksiyonlar.

VÜCUTTAKİ ENZİM EKSİKLİĞİ

Enzimler vücutta gıdaların sindirilmesini sağlar. Bunlar sindirim sistemi, karaciğer, böbrekler ve vücudun diğer yapılarında bulunur. Enzim eksikliği olan bir kişide, enzim vücut tarafından yeterli oranda üretilmez. Bu, genellikle, enzim üretmek için gerekli kodun mevcut olmaması ya da herhangi bir şekilde deforme olmasından kaynaklanan genetik bir hastalıktır.

Enzim eksikliğinde, hastaların organ fonksiyonlarında problem oluşur ve gıda intoleransı ile karşılaşılabilir.

SIZINTILI BAĞIRSAK SENDROMU

Bazı kişilerde bağırsak duvarında bulunan boşluklar sağlıklı kişilere göre  daha büyüktür.

Bu yüzden protein molekülleri vücut tarafından tam olarak parçalanıp sindirilmeden emilmektedir. Vücutta iyice parçalanıp, sindirilmemiş olan bu büyük moleküllerde gıda intoleransı sebepleri arasındadır.

ENDÜSTRİYEL VE İŞLENMİŞ GIDALARIN FAZLA TÜKETİMİ

Endüstriyel ve işlenmiş gıdaların içerinde bazı katkı maddeleri bulunabilir.(başlıcaları gıda boyaları, mso, Nitrit Nitrat bileşenleri, koruyucular)

Bu maddeler tüketim sıklığına bağlı olarak vücutta birikerek toksik etki oluşturmasına bağlı, kişilerde gıda intoleransı gelişebilmektedir.

BAZI İLAÇLARIN UZUN SÜRELİ VEYA SÜREKLİ KULLANIMI

Çoğu ilaç, özellikle de uzun süreli ve sürekli olarak kullanılırsa bağırsak florasına zarar verir. Özellikle antibiyotikler, ağrı kesiciler, kortizon içerikli ilaçlar, doğum kontrol hapları, sinir yatıştırıcı ilaçlar bunların başında gelmektedir.

Araştırmalar göstermiştir ki bağırsak florasının bozulması ile birlikte bu kişilerde gıda intoleransı görülebilmektedir.

(Dr.Natasha Campbell-mcBride)

KÖTÜ BESLENME

Değişen yaşam şekli birçok kişi için beraberinde düzensiz ve kötü beslenmeyi de getirmiştir.

Uzun süre aç kalmak, aşırı yemek yemek, çok fazla şekerli ve işlenmiş yiyecek tüketmek, sürekli aynı tip beslenme, bağırsak florasının komposizyonunu ciddi şekilde değiştirebilen ve bozabilen faktörler arasındadır.

Bu durum bazı kişilerde besin intoleransına yol açan etkenler arasında gösterilir.

Geçirilen Çeşitli Hastalıklar

Gıda intoleransının sebeplerinden bir tanesi de bağırsak florasının bozulmasıdır.

Bazı virüs enfeksiyonları, bulaşıcı bazı hastalıklar, diyabet, kanser, otoimmün bozukluk, endokrin hastalıkları, obezite ve nörolojik hastalıklar genellikle bağırsak florasına ciddi zararlar verir.

Bu hastalıklara bağlı olarak kişilerde gıda intoleransı görülebilmektedir.

Stres ve Diğer Faktörler

Kısa süreli stres bağırsak florasında yıkıcı etki oluşturur ama stresli durum geçtiğinde genellikle iyileşir.

Ancak uzun süreli fiziksel veya psikolojik stres kalıcı hasara yol açabilir.

İleri yaş, aşırı alkol tüketimi, toksik maddelere maruz kalmakta yine gıda intoleransını tetikleyen faktörler arasında gösterilebilir.

ORTAYA ÇIKABİLECEK RAHATSIZLIKLAR

Aşırı Kilo ve Kilo Verememek

Romatizma ve Eklem Hastalıkları

Egzama ve Deri Hastalıkları

Bağırsak ve Mide Problemleri

Migren ve Başağrıları

Kronik Yorgunluk Sendromu

Gıda intolerans testi içeriği

Danışmanlığımızda hem gıda intolerans testi, hem de kişiye özel programlanmış gıda terapileri yapılabilmektedir. Testimiz ağırlıklı olarak Türkiye’de en çok tüketilen gıdaları kapsamaktadır ve Amerikan Manyetik Alan taraması yöntemiyle (diğer adıyla biyofrekans teknolojisi) yapılmaktadır.

→ SEBZELER  (ör. domates, mantar, soğan, maydanoz…)

→ MEYVELER  (ör. çilek, elma, incir, muz…)

→ ETLER  (ör. dana eti, kuzu eti, tavuk eti…)

→ BALIKLAR  (ör. palamut, ton balığı, somon…)

→ SÜT ÜRÜNLERİ  (ör. peynir, yoğurt, tereyağı, krema…)

→ YUMURTA VE ÜRÜNLERİ  (ör. yumurtanın beyazı, yumurtanın sarısı, krema…)

→ HUBUBATLAR  (ör. buğday, gluten, çavdar, mısır…)

→ KURU YEMİŞLER  (ör. yer fıstığı, susam, ceviz, fındık…)

→ BAHARATLAR  (ör. kekik, nane, zencefil, tarçın…)

→ İÇECEKLER  (ör. çay, kahve, kakao, alkol…)

→ DİĞER GIDALAR

Gıda İntoleransının Vücudumuza Etkileri Nelerdir ?

Kilo Vermede Zorlanma

Kilo Verme Süresinin Uzaması

Şişkinlik ve Hazımsızlık Sorunları

Mide ve Bağırsakta Gaz Problemleri

Kan Şekeri Sorunları

Cilt Yapısının Bozulması

Ciltte Kızarıklık ve Akne Oluşumu

Mide Bulantısı ve Yanması 

Konstipasyon (Kabızlık)

Diyare ( İshal )

İrritabl Bağırsak Sendromu

Çölyak Hastalığı

Bağışıklık Zayıflaması

Halsizlik ve Enerji Düşüklüğü

Uykusuzuluk / Aşırı Uyuma İsteği

Hızlı Kilo Alma

El ve Ayaklarda Soğukluk

Ciltte Kaşıntı

Karın Ağrısı 

Mide ve Bağırsak Spazmları

 Yapılan testler sonucunda en çok hangi gıdalara karşı hassasiyet ortaya çıkıyor? Hastalara neler öneriyorsunuz bu noktada?

En sık ”gluten intoleransı” ve ”laktoz intoleransı” ortaya çıkmaktadır. Laktoz intoleransı toplumun yaklaşık yüzde 60’nda görülmektedir. Laktoz intoleransının sebebi bağırsaklarda laktaz enzimi eksikliğidir. Türkiye’de yaklaşık 6 milyon insanda buğdaya karşı hassasiyet vardır. Gluten; buğday, arpa, çavdar gibi tahıllarda bulunan bir protein ailesinin ismidir. Buğday, gluten içeren tahıllar arasında en fazla tüketilenidir. Dolayısıyla ülkemizde gluten intoleransı olan bireylerin sayısı azımsanmayacak kadardır. Gıda intoleransı olunduğu düşünülen besinlerde beslenme günlüğü tutularak gün içerisinde tüketilen besinlerin hepsi not alınmalıdır. Besin intoleransının olduğu düşünülen yiyeceğin yaklaşık 3 ay diyetten eliminasyonu sağlandıktan sonra tekrar beslenme programına eklenmelidir. Vücudumuzda oluşan rahatsızlıkların gerilemesi durumunda tekrar bu besinler diyete eklenebilir. Şikayetlerin tekrarlaması durumunda intoleransımız olan besini ortaya çıkarmak daha kolay olacaktır. Özellikle geçici intoleranslarda bu yöntem daha etkilidir

SON SÖZ

Eğer sizde burada bahsettiğimiz etkileri günlük hayatınızda özellikle yemek tüketiminden hemen sonra yaşıyorsanız, dünyanın büyük çoğunluğu arasındasınız ve bir yada birden fazla gıdaya karşı gıda intoleransınız var. 

 Gıda İntoleransı çözümü olan bir sağlık problemidir. Siz de bu durumdan şüpheleniyorsanız eğer geç kalmadan sizi Kliniğimize bekliyoruz. 

Gıda intolerans testi yaptırdığınızda geniş kapsamlı bir taramayı da (alerjiler, ağır metaller, virüs-bakteri-parazit-mantar grupları vs.) beraberinde yaptırmış olacaksınız. Hem de gıda intolerans testi fiyatına!